„Izradom sportskih lukova i strela počeo sam da se bavim sasvim slučajno jer sam se bavio streličarstvom kao sportom. Ispostavilo se da sam po vokaciji u suštini više zanatlija nego profesor, što je u tradiciji mojih predaka koji su graditelji ili zanatlije. Moje bavljenje izradom lukova i strela je u stvari komunikacija sa starim vremenima, odnosno komuniciranje sa suštinom, jer se današnji svet ne uklapa u moj sistem vrednosti, ni u etičkom ni u estetskom smislu. Tako se jednostavno vraćam u vreme u kome se tražila neka forma savršenstva u ponašanju i obliku“, kaže Mojović, koji je preko 30 godina živeo u Kraljevu, a 2000. se sa porodicom doselio u Drinjaču kod Zvornika, gde je napravio kuću i nastavio da se bavi starim poslom.
Prva saznanja o pravljenju lukova i strela Mojović je dobio baveći se streličarstvom.
„Često smo išli u Sloveniju gde su bili razvijeni beli sportovi, kojima pripada i streličarstvo, što je potvrda da reč je o aristokratskom sportu, gde sam dobio tehnološke informacije i podatke o materijalima koji su potrebni za izradu jednog kvalitetnog luka. Velike zasluge pripadaju i mom prijatelju Borisu Sinovčiću iz Zagreba, od koga sam puno naučio o ovom poslu. Luk je nešto što me je uvek impresioniralo jer je to možda jedno od najznačajnijih otkrića još iz doba neolita. Kroz posmatranje luka mogu se posmatrati cele civilizacije ili kulture. Prema nekim antropolozima, luk je posle točka najznačajnije otkriće u istoriji ljudskog roda jer je to prva mehanička naprava pomoću koje je čovek uspostavio posredan odnos između sebe i prirode, odnosno između sebe i drugog čoveka, ili sebe i životinje koju lovi. Do pojave luka on je morao direktno da bude u kontaktu sa plenom ili čovekom“, objašnjava Mojović.
Za izradu jednog luka, sa tehnologijom koju poseduje Vojo potrebno je tri do četiri dana.
„Uglavnom koristim prirodne materijale, javor, javorov furnir, orah, kao i moderne materijale karbon, fiberglas i visokokvalitetne epoksidne smole. Tetive, koje su se nekada pravile od biljnih materijala, creva raznih životinja i dlake sa konjskih repova, danas se prave od kelvera, dakrona itd. Materijal nalazim na ovom području, jer je visokog kvaliteta, a poznato je da su Italijani i Austrijanci koristili javor s ovog područja za izradu visokokvalitetnih muzičkih instrumentima. Sa razvojem modernog streličarstva počeli su se praviti lukovi sa različitim modernim materijalima, tako da se tehnologija izrade modernih lukova stalno menja“, navodi Mojović.
Naš sagovornik dodaje da se retko odlučuje da pravi samostrele.
„Do sada sam napravio nekoliko stotina lukova, a samostrela svega sedam ili osam jer on u sebi nema ništa sportsko, odnosno to je pravo oružje. S njim gađate kao sa puškom i nemate taj osećaj kao kada koristite luk. Luk je prefinjeniji, to je nešto produhovljeno, za luk morate biti kompletna ličnost, odnosno luk od vas traži džentlmena u svakom smislu. Koliko je to aristokratski sport, pokazuje podatak da je sudija u streličarstvu samo protokolarna ličnost, a takmičari sami upisuju pogotke“, priča Mojović.
Pored izrade sportskih lukova i strela, Mojovićevi hobiji su motocikli i ribolov na brzim, planinskim rekama.
„Sve to je odraz moje individualnosti jer u meni nema ni trunke konformizma. Ne volim da imam nikoga iznad sebe“, zaključio je Mojović.